Jak kupić dobrej jakości blachę trapezową?

Na rynku blach dachowych pojawia się coraz więcej nowych producentów zadaszenia z tego materiału. Trudno więc zdecydować się na konkretny rodzaj pokrycia. Z jednej strony możemy liczyć na niską cenę, a z drugiej na zagwarantowaną wysoką jakość. Jak więc kupić dobrej jakości blachę trapezową?

Jakość blachy a cena

Nie zawsze wyższa cena oznacza równie dobrą jakość produktu. Nie inaczej jest w przypadku blachy trapezowej. Warto więc kierować się nie kosztem a sposobem produkcji i obróbki tego zadaszenia. Producent powinien zaznaczyć, z jakich konkretnie materiałów wytwarza swoje pokrycie oraz, czy nanosi na nie specjalistyczne powłoki ochronne, które dodatkowo je zabezpieczają, np. przed korozją.

Kolejna kwestia to kolor blachy. Nie wszyscy dystrybutorzy mają szeroką gamę barw poszycia do wyboru. Jeśli chcemy mieć pewność, że kolor materiału będzie pasował do elewacji i stylu naszego domu, poszukajmy producenta, który oferuje blachę o różnych kolorach. Na przykład w Glinmet możemy wybrać dowolną, niestandardową barwę swojego pokrycia z palety RAL.

Blacha trapezowa i powłoki

Jakość i trwałość blachy trapezowej zależy od rodzaju powłok ochronnych, które zostaną na nią naniesione. Najlepsze będzie poszycie zabezpieczone poliestrem. Inne powłoki to te wykonane z alucynku lub ocynku. Ostatecznie jakość blachy zależy od grubości i dokładności rozprowadzenia takiego filmu ochronnego oraz od sposobu zamontowania blachy na więźbie.

Rodzaj blachy trapezowej na dach

Ten materiał wykorzystywany jest nie tylko do zadaszenia budynków, ale i do dociepleń, wykonania podsufitki, wykończenia ścian zewnętrznych mieszkania albo do wzniesienia konstrukcji przemysłowych. Dedykowana blacha trapezowa na budynek mieszkalny to ta, która, tak jak już wcześniej wspomnieliśmy, ma powłokę z poliestru.

Świetnym zastępstwem dla tego materiału dachowego jest blachodachówka, która występuje pod postacią modułów. Można zakupić ją w różnych wariantach. Najpopularniejsza to ta, zabezpieczona posypką i filmem chroniącym ją przed rdzewieniem, uszkodzeniami mechanicznymi i negatywnym działaniem czynników zewnętrznych.