Cudowna moc pijawek

Pijawki lekarskie wracają do łask. Ich dobroczynne właściwości znane były już w starożytności, jednak do drugiej połowy XIX wieku stosowane były jedynie przez znachorów. Ostatnimi czasy zostały ponownie docenione przez medycynę konwencjonalną. Jak działają pijawki i jakie schorzenia leczą?

W jaki sposób leczy pijawka?

Istnieje około 600 gatunków pijawek, jednak zaledwie 15 jest wykorzystywanych w medycynie. Pijawka lekarska jest pasożytem, który żywi się krwią kręgowców. Z przodu jego ciała znajduje się przyssawka i otwór gębowy z trzeba szczękami, dzięki którym pijawki są w stanie przebić ludzką skórę na grubość około 1,5 mm. Przez otwory wysysa krew, jednorazowo nawet do 15 ml, którą magazynuje w jelitach. Lecznicze właściwości posiada właśnie ślina pijawek, która w swoim składzie zawiera hirudynę i histaminę. W zależności od gatunku pijawek mogą one albo upłynniać krew, nie dopuszczając do skupiania płytek krwi, albo rozpuszczać fibrynę – główny składnik zakrzepów. Leczenie pijawkami (http://pijawki.abros.pl/leczenie-pijawkami) można wykorzystać więc zarówno do usuwania zakrzepów, jak i do zapobiegania ich powstawaniu.

Niezwykle skuteczna hirudoterapia

Lista schorzeń, które leczy się pijawkami jest niezwykle imponująca, jednak jej skuteczność zależy między innymi od wieku i płci pacjenta oraz zaawansowania choroby. Hirudoterapię wykorzystuje się więc do leczenia żylaków, wrzodów żołądka i dwunastnicy, bóli głowy, niektórych alergii, reumatyzmu, zapalenia korzonków, rwy kulszowej, chorób płuc i oskrzeli, miażdżycy, choroby niedokrwiennej serca, trudno gojących się ran, hemoroidów, nadciśnienia i niedociśnienia, chorób kręgosłupa, impotencji, przerostu prostaty, niektórych chorób kobiecych, cellulitu, a nawet depresji. Ostatnimi czasy wykorzystuje się je również w terapiach po przeszczepach skóry. Choć jest to metoda naturalna, jak każdy zabieg posiada swoje przeciwwskazania. Do tych bezwzględnych należą: zaawansowana anemia, ciąża, hemofilia, uczulenie na hirudozwiązki oraz wiek poniżej 10 lat. Względne przeciwwskazania to: umiarkowana anemia, miesiączka, zaburzenia krzepliwości krwi czy bardzo niskie ciśnienie. Więcej na temat hirudoterapii przeczytasz na stronie: http://pijawki.abros.pl/.