Zasady BHP w ogrodzie.

field-724201_640Mając do wykonania prace w ogrodzie rzadko kiedy zastanawiamy się nad ewentualnymi zagrożeniami i wypadkami, którym możemy ulec. Pozytywne myślenie to dobra rzecz, jednak jeszcze lepiej pomyśleć i zastosować się do podstawowych zasad BHP tak, by praca w ogrodzie była nie tylko przyjemna, ale i bezpieczna.

Warto poznać podstawowe zagrożenia, jakie mogą nam grozić, kiedy pracujemy w ogrodzie. Wbrew pozorom jest ich bardzo dużo. W trakcie cięcia roślin i drzew możemy uszkodzić oko przez wióry, gałęzie i inne zanieczyszczenia powstałe w trakcie cięcia, możemy skaleczyć się narzędziami lub zranić skórę głowy przez wystające gałęzie. Do zagrożeń należy także upadek z drabiny, uraz ciała spowodowany nieprawidłowym lub nieuważnym używaniem narzędzi (wystający z ziemi metalowy szpadel, trzonek źle ustawionych grabi czy uszkodzone elementy: złamane trzonki czy siekiery). W trakcie używania narzędzi elektrycznych grozi nam porażenie prądem lub uraz spowodowany poluzowanymi częściami, które mogą odpadać w trakcie użytkowania.

Zagrożeń wynikających z prac w ogrodzie można wymienić jeszcze całkiem sporo. Dlatego troska o swoje bezpieczeństwo jest tak wskazana. Podstawą jest wiedza o możliwych wypadkach oraz odpowiednie artykuły BHP, które pomogą nam w zabezpieczeniu ciała przed urazami. Wśród nich powinny znaleźć się okulary ochronne, zabezpieczenie głowy (grubsza czapka lub kask), grube i długie rękawice, opaska lub chustka na czoło. Artykuły BHP to także odpowiednia odzież: z długimi rękawami i nogawkami (które nie odstają luźno od ciała) oraz pełne i stabilne obuwie.

Dobre akcesoria to połowa sukcesu. Warto jednak pamiętać, że nawet największa ilość zabezpieczeń nie uchroni nas przed wypadkiem, jeżeli nie będzie szła w parze z określonymi zachowaniami. Postępujmy rozważnie, sprawdzajmy przed użyciem, czy wszystkie sprzęty i narzędzia są sprawne, natychmiast dezynfekujmy każde zranienie. Stosowanie zasad BHP nie wymaga wielkiego nakładu czasu i pieniędzy, może jednak usprawnić naszą pracę i zapobiec wypadkom.