Dobry nauczyciel to podstawa – Kurs języka angielskiego w Częstochowie

board-106588_640Jak wiele zależy od nauczyciela, wiemy wszyscy. Od szkoły podstawowej przekonujemy się o tym na każdym kroku. Ilu nieodpowiednich nauczycieli zniechęciło do swojego przedmiotu nawet najzdolniejszych i zainteresowanych zagadnieniem uczniów. Podobnie sprawa wygląda z nauczaniem języków obcych. Doświadczony pedagog potrafi bowiem zarazić pasją i pozytywnym nastawieniem, takiego właśnie powinniśmy szukać, jeśli potrzebujemy szybko i skutecznie nauczyć się porozumiewać np. w języku angielskim.

Jak wybrać odpowiedniego nauczyciela języka angielskiego?

– Dobry dydaktyk to człowiek z doświadczeniem, korzystający ze skutecznych i nowoczesnych sposobów nauczania. Obecnym trendem jest metoda bezpośrednia, opierająca się na swobodnej konwersacji.

– Lektor powinien zdawać sobie sprawę, że nauczanie nie polega na wpajaniu nieskończonej ilości reguł gramatycznych, testowaniu wiedzy ucznia sprawdzianami i kartkówkami czy zasypywaniu go ogromną ilością prac domowych oraz słówek do wkucia.

– Wykwalifikowany nauczyciel wie, że podstawą jest utrwalanie dobry wzorców oraz zachęcanie kursanta do samodzielnego myślenia, tak aby korzystał z tego, co już wie, posługiwał się znanymi konstrukcjami gramatycznymi oraz modyfikował je na potrzeby nowych konwersacji.

– Niektórzy lektorzy skupiają się jedynie na tym, żeby nauczyć nas przekazywania pewnych myśli, tak aby jasny był ich senes, sprawę poprawności językowej i gramatycznej, traktując jako drugorzędną. To bardzo częsty i duży błąd – jeśli w początkowej fazie nauki zapamiętamy niepoprawne wzorce, bardzo ciężko będzie się ich pozbyć, gdy dojdziemy do wyższego poziomu posługiwania się językiem.

– W zawodzie nauczyciela liczy się także pasja. Jak podkreślają lektorzy jednego z kursów angielskiego w Częstochowie: Co najbardziej lubimy w naszej pracy? Widok ucznia, który jeszcze godzinę temu nie znał słowa w obcym języku, a po lekcji wypowiada się w nim pełnymi zdaniami, nie mogąc zrozumieć, jak to się właściwie stało…